Türkiye Firma Rehberi : Sektörel Dizin | Giriş Yapın veya kayıt olun firmanızı ekleyin...


Doğu Karadeniz de Tarih, Kültür ve Doğa Gezisi.
Karadeniz deyince akla farklı bir coğrafya geliyor. Oysa Karadeniz in farkı sadece coğrafi özelliklerinden değil. Ayrıcalıklı doğal yapısı bir yana, binlerce yıldır çeşitli kültürlere kucak açmış bu bölgede yaşayan yöre insanının coğrafyası da bölgenin kendisi gibi renkli, sürprizlerle dolu.
Karadeniz farklı bir kültür; doğasıyla, mimarisiyle, insanıyla, deniziyle tüm ülke coğrafyasından içerisinde renkli bir yaşama ev sahipliği yapıyor. İnsan yaşadıkça seviyor bu memleketi; dimdik yamaçlarda çay toplayan, deli denizinden ekmek çıkartan, binlerce metre yükseklikte yaylalarında yaylacılık yapan çalışkan Karadeniz insanının burada olmasının sebebi de bu işte.
TRANS KAÇKAR Zirve çıkışı ve Kaçkar Dağı Geçişi
Kaçkar Dağı 3937 metre yüksekliğiyle ülkemizin dördüncü yüksek dağıdır. Kaçkar Dağı ve silsilesi sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle dünyanın korunması gereken en önemli 200 ekolojik bölgesinden biri ilan edilmiştir. Denizden 40 kilometre içeride yaklaşık 4000 metre yüksekliğine varan dağlar, bölgede eşsiz bir ekosistemin oluşmasına neden olmuştur. Türkiye de aktüel buzulların görüldüğü ender yerlerden biri olan Kaçkar Dağı ve çevresi, fauna açısından da oldukça zengindir. Özellikle dünyanın en önemli yırtıcı kuş göç yolunun bu bölgeden geçmesi, bölgeyi adeta bir yırtıcı kuş cennetine dönüştürmüştür. Bölge flora açısından 2500 bitki çeşidini barındırmaktadır. Bunlardan 300 çeşidinin sadece Türkiye de 160 çeşidinin de sadece Kaçkar Dağları nda yetiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca literatürde Türkiye nin tek ılıman kuşak yağmur ve sis ormanları (boreal) olarak tanımlanan Doğu Karadeniz in Doğal Yaşlı Ormanları, biyolojik çeşitlilik bakımından eşsiz doğal zenginlikler sunmaktadır.
FIRTINA NIN YAYLALARI Doğu Karadeniz Yayla Gezisi
Doğu Karadeniz in bu bölgesi, doğal güzellikleri, insan yaşayışları, kültürel ürünleriyle ülkemizin en çok ilgi çeken bölgelerinden biridir. Karadeniz karşısındaki konumu ve bölgenin güney sınırını oluşturan yüksek sıra dağları nedeni ile bölgede mikro iklim gözlenmektedir. Dünyanın korunmada öncelikli 200 ekolojik bölgesi arasında bulunan Fırtına Havzası nın en önemli özelliği, dünyada sayısı çok azalmış olan doğal yaşlı ormanların zengin yayılış göstermesidir. Vadiye ismini veren Fırtına Deresi, Çamlıhemşin ilçesinde iki ana kolun birleşmesiyle oluşur ve Ardeşen ilçesi yakınında Altıparmak Deresi ile birleşip buradan Karadeniz e dökülür. Kaçkarların kuzey eteklerinden akan Fırtına Deresi, Kemerli Kaçkar, Kaçkar, Verçenik, Tatos, Cimil, Hunut dağlarının ve Altıparmak silsilesinin suyunu Karadeniz e taşımaktadır.
Ağrı Dağı Zirve Çıkışı Turu
Ağrı Dağı Ülkemizin ve Avrupa nın en yüksek (Ağrı Zirve 5137m) dağıdır. Bu nedenle birçok dağcının ve gezginin hayallerini süslemektedir. Bunun yanında Nuh un gemisi mitolojisine ev sahipliği yaptığından dolayı çok merak edilen bir dağdır. Geniş bir paltoda konik bir şekilde gökyüzüne uzanan dağ bu enfes görüntüsüyle herkesi büyülemektedir. Bu yüz yılın başından itibaren doruğu merak edilmiş ve tırmanılmaya başlanmış bir dağdır. 1989 yılından 1998 yılına kadar Ağrı Dağı turları yasaklanmıştır. 1998 yılından itibaren Ağrı Dağında yaz ve kış aylarında Sportif etkinlikler devam etmektedir. Tamzara kış aylarında da Ağrı dağında tur kayağı turları düzenleyip kış zirve çıkışı yapmaktadır
Adresimiz : Mücahitler cad. ugur ishani no:30 /a mersin 33060