Türkiye Firma Rehberi : Sektörel Dizin | Giriş Yapın veya kayıt olun firmanızı ekleyin...


Edirne nin kültür mirasında önemli bir yere sahip olan meyve sabunculuğunun Osmanlı İmparatorluğu na kadar uzanan geçmişi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için İlk olarak Edirne de ortaya çıktığı bilinen kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi, 1600 lü yıllara kadar uzanır. 17. yüzyılda Osmanlı da misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve yabancı devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasına girmiş ve meyve sabunculuğu Edirne de çok önemli bir meslek haline gelmiştir.
Esans katılarak üretildikleri ve ferahlatıcı bir koku yaydığı için halk arasında mis sabunu olarak da anılan meyve sabunlarının, tarih boyunca saraydan gelen siparişlerin öncelikli olarak karşılanması gerektiğinden dolayı saray sabunu, padişahın gerek hijyen gerekse hediye sunmaktaki titizliğinden dolayı padişah sabunu olarak tanımlandığı da bilinir.
Devlet yönetimi ve halk tarafından rağbet gören meyve sabunculuğu, özellikle 19. yüzyılın başlarında Edirne de popüler mesleklerden biri haline geldi. 19. yüzyılın son çeyreğinde ve 20. yüzyılın başlarında Bedesten ve Arasta Çarşısı nda meyve sabunları satan dükkanların kırktan fazla olması, Sabuni adlı bir mahallenin bulunması, meyve sabunculuğunun Edirne de ne kadar önemsendiğinin ve önemli gelir kaynaklarından biri olduğunun göstergesidir.
Adresimiz : alipaşa çarşısı no: 125 EDİRNE